Náš príbeh

Príbeh vinárstva Šintavan sa začal písať už veľmi dávno. Prirodzene totiž nadväzuje na tradíciu pestovania vínnej révy v tomto regióne a zároveň stavia na jedinečnej polohe, charakteristike teroáru a poctivej práci. Samotná spoločnosť Šintavan s.r.o. vzniká v roku 1996 na základoch pôvodného poľnohospodárskeho družstva, ktoré dovtedy riadilo celý proces pestovania a výroby.

Pestovanie viniča a výroba vína je proces, ktorý si vyžaduje neustále zlepšovanie a inovácie. Každým rokom, či už pri strihaní, ošetrovaní, spracovaní, odkalovaní, fľaškovaní, pri každom jednom kroku od prvého puku až po plný pohár, tam všade myslíme o krok dopredu a snažíme sa zlepšovať, resp. reagovať na aktuálne podmienky – či už meteorologické, ekonomické, konkurenčné a pod. V súčasnosti naša spoločnosť obhospodaruje vinohrady na celkovej ploche 90 Ha.

Naše remeslo

Hovorí sa, že dobrý plot robí dobrých susedov.
V skutočnosti je to však láska k vínu a jeho výrobe.

Naša vinica je pestovaná v integrovanej produkcii,bez použitia insekticídov. Prestarlé viničné plochy postupne zmladzujeme a
reštrukturalizujeme. Do medziradov vinice vysievame bylinné zmesi aby sme prilákali užitočný hmyz.

Na začiatku celého procesu je dôležitý starostlivý výber hrozna, jeho šetrné a rýchle spracovanie na kvalitnej spracovateľskej linke. Výhodou polohy vinice je krátka vzdialenosť od vinárstva, čo zaručuje že hrozno príde na spracovanie v najkratšom možnom čase. Na lisovanie používame šetrný pneumatický lis,mušty následne staticky odkalujeme.

Pri výrobe akostných a prívlastkových vín sú štandardné postupy odkalovania muštov, aplikácia čistých kultúr vínnych kvasiniek, riadené kvasenie a zrenie červených vín minimálne jeden rok v dubových sudoch rôznych objemov. V pivnici je víno dalej čírené, filtrované a zreje.
Súčasťou výroby je aj poloautomatická plniaca linka. Vína sú skladované v klimatizovaných skladoch,odkiaľ smerujú cez predajňu k našim zákazníkom.

Priamo v našej spoločnosti je zriadená predajňa našich vín, ktorej súčasťou je aj degustačná miestnosť. Degustáciu je potrebné vopred objednať. K vínam vieme zabezpečiť aj catering podľa vlastného výberu.​

„Boh stvoril vodu – človek víno.“

Victor Hugo