NAŠE VINICE

Naše bohatstvo

Celkovo 90Ha vinohradov vinárstva Šintavan sa nachádza v blízkosti obce Šintava v katastri obce Vinohrady nad Váhom. Zaraďujú sa do Nitrianskej vinohradníckej oblasti a rozprestierajú sa v Šintavskom vinohradníckom rajóne.

Jedinečné geologické podložie dodáva Šintavským vínam osobitný teroárový charakter, vďaka čomu vynikajú odrodovým charakterom, arómou, sviežosťou. Dôležitým faktom v našej výrobe je, že kompletne celá výroba vína pochádza z hrozna výlučne dopestovaného vo vlastných viniciach.

Odrodové zastúpenie je pomerne široké a každý milovník dobrého vína si nájde to svoje. Z bielych odrôd je to Veltlínske Zelené, Rizling Vlašský, Müller Thurgau, Rulandské Biele, Sauvignon Blanc , Rulandské šedé, Devín, Rizling Rýnsky, Muškát Moravský,  Feteasca Regala, Tramín Červený. Z modrých odrôd Frankovka Modrá, Dunaj, Alibernet, Rulandské Modré, Cabernet Sauvignon.

Dlhodobo sledujeme a vyhodnocujeme meteo-klimatické dáta a preto vieme napríklad aj to, že vo vegetačnom období máme 70 letných dní s teplotou nad 25 ºC. Ako aj mnohé ďalšie dôležité dáta a informácie.

POLOHA A PODMIENKY

Hon Ružová

Hon Ružová ( hist. Ruženná ) hora sa tiahne od ľavého brehu rieky Váh, úpätím Považského Inovca, v miernom juhozápadnom svahu v priemernej nadmorskej výške 186 m.n.m.

Klimatické podmienky v tejto oblasti sú veľmi priaznivé pre pestovanie teplomilných plodín a teda aj vínnej révy. 

PÔDA

Hlinito-piesočnatá pôda na sprašovej nive naplavením Váhu.

KLÍMA

Priemerný ročný úhrn zrážok je 529 mm. Vo vegetačnom období apríl – september je to 293 mm.

Priemerná dĺžka slnečného svitu je 2012 hodín ročne, z čoho vo vegetačnom období až 1451 hodín ročne.

TEPLOTA

Počet letných dní nad 25ºC priemerne 70.
Počet tropických dní nad 30ºC okolo 17.
Bez mrazových dní 180 – 200.
Výskyt mrazov 90 – 110 dní ročne / celodenné mrazy 30 – 40 dní.
Snehová pokrývka 20-25 cm.

2012hod

PRIEMERNÝ POČET SLNEČNÝCH HODÍN ROČNE
 

529mm

PRIEMERNÝ ROČNÝ ÚHRN ZRÁŽOK
 

25°C

A VIAC STUPŇOV DO 80 DNÍ ROČNE